Vírusirtó fogalma
Azt hihetnénk, hogy már nincs szükség definícióra, hiszen olyan nyilvánvaló, hogy vírusirtóra szükség van, mindenki ismer valamilyet, és elismeri a hasznukat. Hahh! Mondjunk ellent minden trendnek, és határozzuk meg a vírusirtók fogalmát, már csak azért is, mert a felhasználóknak erre van igénye!
Vírusirtó fogalma (vírusirtó szoftver fogalma, meghatározása)
-
A vírusirtó olyan szoftver, amely általában a személyi számítógépeken (végfelhasználóknál) fejti ki védő hatását a számítógépes kártevők ellen.
-
A vírusirtók képesek figyelni a számítógépRE kerülő adatokat, és kiszűrni a bennük rejlő káros, nem kívánatos vírusok, kártevők jeleit, létezését. A számítógépre kerülhetnek adatok az internetről böngészőn keresztül és a felhasználó által indított letöltés által szintén a webről, kerülhetnek a hálózatból (más számítógépekről), külső adathordozókról (CD, DVD, Pendrive, valamilyen USB-vel csatlakoztatható eszköz, memória kártya, külső merevlemez), más felhasználók gépéről közvetlenül (torrent), és FTP hozzáférés által. A jó vírusirtó körbevédi a gépet, és minden lehetséges bekerülési módnál figyeli az adatokat.
-
A vírusirtó riaszt, ha kártevőt talál, és vagy a felhasználótól várja az utasítást, vagy automatikusan jár el.
-
A vírusirtók képesek megtisztítani a fájlokat a kártevőktől.
-
A vírusirtók karanténba tudják helyezni a fertőzött állományokat, felhasználói utasításra, vagy átmeneti, megtisztításra irányuló képtelenség miatt (ma kimondottan bonyolultan fogalmazok, elnézést
).
-
A vírusirtók a kifelé „mozgó” adatokat is vizsgálják, vagyis nem engedik, hogy hibát kövessünk el.
-
A vírusirtók a gépünkön lévő összes fájlt is figyelik, illetve ezeket automatikusan és manuálisan elindított szkenneléssel időről-időre át lehet (és kell!) nézetni.
-
A vírusirtók vírusdefiníciós adatbázis alapján (vírusfelismerési képesség) keresik a kártevőket.
-
A vírusirtók figyelik a levélforgalmat is, sőt, a mellékleteket is. Némelyikük képes a spam-ek kiszűrésére is.
-
A vírusirtók a szoftvereink viselkedését is képesek analizálni (proaktív védelem), és ez alapján is fel tudják ismerni a kártevőket, és le tudják tiltani a működésüket.
-
A vírusirtók vakriasztásra is hajlamosak néha, minél ritkábban fordul elő ilyesmi, annál jobb! A jó vírusirtókra egyáltalán nem jellemző a vakriasztás (félreinformálás).
-
A vírusirtó szoftverek nem szeretik egymást. „Rivalizálnak”, egymás vírusdefiníciós adatbázisát nagyon zavarónak tudják találni, ezért hamar képesek összeomlasztani a gép működését. Ebből kifolyólag sosem szabad két azonos kaliberű vírusirtót telepíteni egymás mellé.
A folytatásban következik: MSN vírus és kiiktatása
Tetszett a bejegyzés? Kommentálj, beszélgess a kommentrészben, és iratkozz fel az rss feedre így automatikusan megkapod a legfrisebb bejegyzéseket!
Comments
No comments yet.
Leave a comment