Vírusirtás lépései
Azt hihetnénk, hogy vírust irtani pofon egyszerű dolog, de jobb ha tudod, ennél nem mindegy, melyik volt előbb, a tyúk vagy a tojás.
Most kifejezetten a manuális víruskeresésről beszélek, aminek vannak bizonyos kritériumai:
- A merevlemez nagyságától és az adatok mennyiségétől, töredezettségétől függően kb. 0.5-1.5 órát rá kell szánni a teljes átvizsgálásra. (Ez idő alatt nem használhatod a gépet internetezésre, letöltésre.)
- Javasolt minden más folyamatot, alkalmazás lezárni, befejezni, hogy az erőforrásokat ne terheld túl.
- Az óra melletti értesítési területen található, a vírusirtódhoz tartozó kis ikonnal megnyithatod a kezelő felületet, ahonnan kiválaszthatod a manuális víruskeresés opciót (vagy más néven: a számítógép kézi ellenőrzését). Ez vírusirtónként más-más elnevezést kapott.
- Az átvizsgálandó területek megjelölésénél a C: meghajtónak mindenképpen benne kell lennie a listában, mert ez a legveszélyeztetettebb terület. Természetesen minden más partíciót és a műveleti memóriát is át lehet, sőt, át kell vizsgáltatni.
- Mielőtt még elindítod a keresést, nem árt arról meggyőződni, hogy a víruskeresés minden fájlra ki fog terjedni, nem csak a speciális fájlokra, vagy mondjuk az utolsó víruskeresés óta módosult fájlokra. Mindig mindent át kell nézetni. A lustaság nem célravezető…
- Még elindítás előtt arról is meg kell győződnöd, hogy be van-e kapcsolva egyáltalán a vírusirtás. Ha igen, milyen módon? Automatikusan, rákérdezés nélkül? (Ezt javaslom.) Netán be sincs kapcsolva, csak megkeresi a fertőzött fájlokat? (Ennek semmi értelme, mindig be kell kapcsolni az irtást is.)
- Amint elindítod a víruskeresést, a vírusirtó elkezdi átnézni a fájlokat, természetesen nem bitről-bitre, hanem heurisztikát alkalmazva (heurisztika ebben az esetben azt jelenti, hogy: kártevőkre utaló jelek, tipikus jellemzők keresése a fájlokban. Ha nem talál jellemzőt, tisztának minősíti a fájlt.) Egyszer próbáld ki, hogy heurisztika NÉLKÜL nézeted át a fájlokat, de készülj fel, hogy napokig fog tartani. A heurisztika tulajdonképpen inteligens keresés. Erről bővebben fogok még írni.
- A helyes beállítások következtében a vírusirtód a talált kártevőket kiirtja a fájlokból, vagy pedig karanténba helyezi ezeket. A karanténhoz soha ne nyúlj, mert ott hermetikusan el vannak zárva a kártevők, viszont ha belepiszkálsz, még bajt is okozhatsz. A karanténnál a semmit a szemnek, semmit a kéznek elvet vedd figyelembe!
Ha nem tud irtani a vírusirtó
Ennek több oka lehet, a két leggyakoribb:
- Nem rendelkezik a vírusirtó megfelelő ellenszerrel a kártevő ellen (Ez a ritkább lehetőség. Ha felismeri, akkor minimum karanténba tudja tenni.)
- Olyan fájl van megfertőződve, amihez nincs hozzáférése a vírusirtónak. (Ez esetben lehet, hogy tömörített fájlról van szó, vagy olyan rendszerfájlról, amihez nincs hozzáférése senkinek. Ez általában a system32 mappában van, és rendszervisszaállítási pontnak hívják. Ennek a tünetnek a megoldásáról itt egy videó: System32 fertőzöttség kezelése
Tetszett a bejegyzés? Kommentálj, beszélgess a kommentrészben, és iratkozz fel az rss feedre így automatikusan megkapod a legfrisebb bejegyzéseket!
Comments
No comments yet.
Leave a comment